Secinājumi un priekšlikumi
Secinājumi.
1. Eiropas Savienības ar mājokļu politiku saistīto organizāciju viens no galvenajiem mērķiem ir cīnīties ar sociālo nevienlīdzību, veicinot sociālo mājokļu attīstību, kas paredzēts maznodrošinātajām mājsaimniecībām ar zemiem un ļoti zemiem ienākumiem.
2. Mūsdienu aktuālākā problēma Eiropas Savienības dalībvalstu mājokļu politikā ir mājokļu pieejamība, kas ietver nesamērīgas mājokļu izmaksas un dzīvojamā fonda nepietiekamību.
3. Eiropas mājokļu politikas pārsvarā atšķiras, balstoties galvenokārt uz dzīvojamā fonda struktūru un valstī pastāvošajiem problēmu jautājumiem, tomēr ir novērojama kopēja tendence - mājokļu politikas jautājumus pašas valstis risina minimāli, galvenokārt par to ir atbildīgas reģionālas iestādes.
4. Latvijas valsts paļaujas uz privātā sektora finansējumu būvniecībai, kamēr tajā pašā laikā privātie attīstītāji nav ieinteresēti ieguldīt zemās rentabilitātes dēļ. Tādēļ rodas situācija, ka ir liela nepieciešamība pēc dzīvojamā fonda papildīšanas, bet nav institūcijas, kas par to uzņemtos atbildību, lielākoties dēļ finansiālo faktoru ietekmes.
5. Latvijas valsts pašvaldības seko Eiropas Savienības noteiktajām sociālās atbildības vadlīnijām un tādēļ atbalsts mājokļu politikā ir galvenokārt vērsts uz mazāk aizsargātām iedzīvotāju grupām - maznodrošinātajiem, bāreņiem, invalīdiem.
6. Lai arī mājokļu politika ir pārvarā reģionālā līmenī, īpaši aktīvu līdzdalību mājokļu pieejamības uzlabošanā izrāda vien pāris pašvaldības, kuras piedāvā mājokļu izīrēšanu par pieejamām cenām ne tikai maznodrošinātajiem, bet arī pārējiem iedzīvotājiem, īpaši izceļot speciālistus.
…