Pēc neatkarības atgūšanas Latvijas tautsaimniecībai radusies nepieciešamība investīciju ieguldīšanā. Apstākļos, kad Latvijas Republikā pastāv problēmas, kā aktīvāk sekmēt uzņēmējdarbību un ražošanas attīstību, uzņēmumiem ir nepieciešami lieli investīciju finansu ieguldījumi ražošanas modernizācijai un paplašināšanai. Kā vienu no investīciju finansēšanas avotiem uzņēmumi var izvēlēties līzinga darījumus.
Arvien vairāk Latvijas bankas sāk izmantot līzingu kā vienu no savas darbības veidiem. Starptautiskajā praksē tā ir pierasta procedūra, jo dod iespēju racionāli izmantot savus līdzekļus līzinga ņēmējam un vairākkārtīgi atgūt līdzekļus līzinga devējam.
Līzings, kura pamatideja saistīta ar tāda īpašuma izmantošanu, kas nav lietotāja īpašumā, izmantots jau pirms mūsu ēras skāris senajā Šūmera valstī. Aristotelis ap 350. gadu pirms mūsu ēras skāris līzinga ideju traktātā „Bagātība it lietošanā, bet ne īpašuma tiesībās” (3, 14.lpp.)
Līzings ir viens no populārākiem kreditēšanas veidiem gan fizisko, gan juridisko personu vidū. Privātpersonām līzings dod iespēju lietot iegādāto īpašumu uzreiz pēc pēc iegādes, bet maksājumus veikt pakāpeniski. Juridiskās personas, izmantojot līzingu, var atbrivot uzņēmumā apgrozāmos līdzekļus citiem svarīgākiem mērķiem. Līzings, kā kreditēšanas veids, ar katru gadu aizņem arvien plašāku daļu kreditēšanas tirgū un līzinga loma pieaug ar katru gadu., tāpēc par kvalifikācijas darba pamatmērķi ir izvēlēts līzinga izmantošanas iespējas Latvijā.
Par pētījuma bāzi autors darbā izmanto SIA „Premum līzings” un SIA „Hansa līzings” sniegtos datus.
Darba mērķis ir izpētīt līzinga būtību, veidus un pakalpojumus Latvijā, atrisinot, kuras līzinga operācijas ir izdevīgākas konkrētajā situācijā.
Lai sasniegtu darbā nosprausto mērķi, jāveic sekojoši uzdevumi:
aplūkot līzinga būtību;
aplūkot līzinga veidus, kuri pašlaik Latvijā tiek visvairāk pielietoti;
aplūkot līzinga likumdošanu Latvijā;
izpētīt nodokļu piemērošanu līzinga darījumiem;…