NOBEIGUMS
Analizējot laulības šķiršanas procesa tiesiskos aspektus, autore nonākusi pie sekojošiem secinājumiem un priekšlikumiem:
Secinājumi:
1) Prasība par trīs gadus šķirtu kopdzīvi kā laulības šķiršanas pamatu neatbilst mūsdienu laulības šķiršanas tendencēm
2) Laulību var šķirt, ja šādas neuzticības gadījumā ir piedzimis bērns vai ir gaidāma bērna piedzimšana. Autore kritiski vērtē šo normu, jo bērna piedzimšanas fakts nav noteicošais, lai laulība izirtu. Pietiek ar neuzticības faktu un kopdzīvi ar citu personu, lai laulība izirtu un atjaunot to nevarētu.
3) Nepieciešams CL precizēt laulības iziršanas pamatus, kas ir par pamatu laulības šķiršanai, atsakoties no trīs gadus kopdzīves neesamības. Autore uzskata, ka precīzāk būtu, ja laulības šķiršanas pamati būtu:
a) ja abi laulātie iesniedz prasības pieteikumu par laulības šķiršanu:
- laulības iziršana, ja nepastāv laulāto kopdzīve un nav vairs sagaidāms, ka laulātie to atjaunos;
b) ja prasības pieteikumu par laulības šķiršanu iesniedz viens no laulātajiem:
- laulības iziršanas iemesls ir laulātā fiziska, seksuāla, psiholoģiska vai ekonomiska vardarbība pret laulāto, kas pieprasa laulības šķiršanu, vai pret viņa bērnu vai laulāto kopīgo bērnu;
- viens laulātais piekrīt otra laulātā prasībai šķirt laulību, piekrītot laulības iziršanas faktam, jo nepastāv laulāto kopdzīve un nav vairs sagaidāms, ka laulātie to atjaunos;
- viens no laulātajiem uzsācis kopdzīvi ar citu personu un šajā kopdzīvē ir piedzimis bērns vai ir gaidāma bērna piedzimšana.
…