Vērtspapīru tirgus ir finanšu tirgus būtiska daļa, kas cieši saistīta ar naudas un kapitāla tirgiem. „Vērtspapīru tirgus ir organizatorisku, juridisku un tehnisku pasākumu kopums, kas rada iespēju noslēgt atklātus un regulētus darījumus ar vērtspapīriem”. Vērtspapīru tirgus kalpo kā resursu sadalītājs – emitenti piesaista brīvos investoru naudas līdzekļus, savukārt investori tirgū meklē iespējas, kā ieguldīt uz laiku brīvo kapitālu un nopelnīt.
Izšķir primāro un sekundāro vērtspapīru tirgu. Sākotnējā jeb primārajā tirgū apgrozībā nonāk jaunas vērtspapīru emisijas, savukārt otrreizējais jeb sekundārais tirgus ir vērtspapīru tirgus, kurā notiek jau iepriekš emitētu vērtspapīru apgrozība. Otrreizējā tirgū mainās vērtspapīru īpašnieki, notiek vērtspapīru pirkšanas un pārdošanas operācijas. Otrreizējā tirgū labumu vai zaudējumus no vērtspapīru pārdošanas gūst to īpašnieki, nevis emitenti.
Vērtspapīru darījumi notiek gan biržā, gan ārpus tās. Darījumi, kas noslēgti fondu biržās tiek definēti kā biržas darījumi, savukārt tie, kas notiek ārpus biržas tirdzniecības sistēmas – ārpusbiržas darījumi. Ārpusbiržas tirgus ir kā alternatīvs variants biržas tirgum. Ārpusbiržas tirgus tiek organizēts atsevišķā finansu struktūrā vai datoru tīklā. Ārpusbiržas tirgū ir mazākas prasības vērtspapīru emitentiem atšķirībā no fondu biržām, kas augstas prasības izvirza drošības nodrošināšanai. Vērtspapīru tirdzniecībai biržā ir raksturīgi standartizēti darījumu termiņi, liels darījumu apjoms, kā arī strikti noteikta biržas biedru atbildība un rīcība. Šo apstākļu dēļ, nelielus vērtspapīru darījumus nav izdevīgi veikt ar biržas starpniecību, tāpēc tiek izšķirts mazumtirdzniecības tirgus, kurā ietilpst kredītiestādes, to filiāles un pārstāvniecības un starpnieksabiedrības. Mazumtirdzniecības tirgus ir ārpusbiržas tirgus.
Izšķir monocentrisko un policentrisko vērtspapīru tirgus modeli. Monocentriskais modelis nosaka, ka valstī ir tikai viena fondu birža un tai ir dominējoša loma. Savukārt policentriskais modelis paredz, ka valstī ir vairākas biržas un nevienai no tām nav dominējošs stāvoklis. …