1998.gadu var uzskatīt par ļoti nozīmīgu gadu Latvijas ekonomikai. Latvija tika uzņemta Pasaules Tirdzniecības organizācijā (PTO), kā arī uzsāka sarunas starp Latviju un Eiropas Savienību (ES) par atbilstības novērtēšanas protokola sagatavošanu, pēc kura noslēgšanas Latvijas ražotājiem būtu pieeja jebkurā ES dalībvalstu tirgū kā pilntiesīgiem tā dalībniekiem. Kā viens no galvenajiem priekšnosacījumiem dalībai PTO, kā arī ES tirgū ir vienota starptautiskajām prasībām atbilstoša šo jautājumu risināšana, t.i., vienāda pieeja standartizācijas jautājumiem, atbilstības novērtēšanas sistēmas uzturēšanai un tirgus uzraudzības mehānismam.
Vienotais tirgus gatavojas stingri ievērot Eiropas ekonomiskās komisijas direktīvas, kur reizē ar prasībām preču kvalitātei - īpaši no patērētāju veselības, drošības un vides aizsardzības viedokļa, norādīti iesaiņošanas, apzīmēšanas un reklāmas noteikumi , preču zīmju un intelektuālā īpašuma aizsardzības principi, kā arī preču kvalitātes atbilstības sertifikācijas kārtība.[ 1 ]
Eiropā ir izstrādāti vienoti atbilstības sertifikācijas principi visās ražošanas stadijās, ievērojot produkcijas veidu un īpatnības, kā arī nozares infrastruktūru. Prasības produkcijai nosaka standarti un citi normatīvi dokumenti. Produkcijas faktisko kvalitāti nosaka izmēģinājumu laboratorijās, kuras darbojas un tiek akreditētas nacionālā vai starptautiskā līmenī. Eiropas Kopienas komisija (CEC) par savu mērķi uzskata nacionālo sertifikācijas un akreditācijas pasākumu savstarpējās atzīšanas veicināšanu.
Kāda tad ir situācija Latvijā? Kopš 1994.gada 12.aprīļa, kad tika apstiprināta Kvalitātes nodrošināšanas nacionālā programma, ir izdarīts liels darbs - Latvijā izveidotas daudzas kvalitātes nodrošināšanas institūcijas, kuras turpmāk šajā darbā tiks aplūkotas. Līdztekus tam nepārtraukti notiek izglītošanas darbs kvalitātes un sertifikācijas jautājumos: informatīvo un metodisko materiālu, nepieciešamo mācību līdzekļu sagatavošana, lekcijas un konsultācijas, kas notiek dažādos apmācības centros, piemēram, Latvijas Zinātņu Akadēmijas Sertifikācijas centrā. Neapšaubāmi, ka šis process pašlaik ir vitāli vajadzīgs, jo interese par kvalitātes nodrošināšanas un uzlabošanas tehnoloģiju, par savas produkcijas atbilstības sertifikācijas jautājumiem strauji pieaug Latvijas progresīvo ražotāju vidē.…