SECINĀJUMI
1. Korupcija ir ļoti daudzšķautņaina parādība, kas vairāk vai mazāk sastopama jebkurā valstī, un tās pirmssākumi mērāmi jau Kristus dzīves laikā.
2. Korupciju veido vairāku faktoru mijiedarbība, bet pamatā tā tomēr rodas no morāles un ētikas normu trūkuma apvienojumā ar vāju valsts likumdošanu un pārāk lielu rīcības brīvību amatā.
3. Ja sākotnēji pastāvēja pētnieki, kas uzskatīja, ka korupcijai ir arī kādas pozitīvas sekas, tad kopš 60-ajiem gadiem, kad sākās pastiprināta krupcijas izpēte, šāds viedoklis ir zudis.
4. Korupcija, kas pamatā ir sociāls fenomens, ir ļoti grūti izmērāma, kam par pamatu ir fakts, ka tā ir izdevīga abām koruptīvā darījumā iesaistītajām pusēm, tādēļ neviens nevēlas par to atklāti diskutēt.
5. Brīdī, kad 60-os gados ekonomisti sāka pētīt korupciju, atklajās, cik ļoti lielu ļaunumu tā nodara valstij tieši finansiāli.
6. Eiropas Savienība arī savā tiesiskajā regulējumā ir iestrādājusi normas, kas skata tieši dalību koruptīvos darījumos, tomēr nevarētu teikt, ka likumdošana ir spēcīga, kas pamatojams ar valstu dažādo uztveri par to, kas ir korupcija.
7. Salīdzinot ar pārējo pasauli, Eiropas Savienība ir salīdzinoši maz korumpēta, tomēr tā ir pietiekoši nopietna problēma, ko jāmēģina samazināt.
8. Korupcija Latvijā uzplauka, kad valsts atradās PSRS sastāvā, un kopš tā laika ir salīdzinoši lielas grūtības to apkarot.
…