Ievads
Rūpniecības attīstībai ir svarīga loma valsts tautsaimniecības attīstībā. Mašīnbūves un metālapstrādes nozare Latvijā ir viena no straujāk augošajām rūpniecības apakšnozarēm, veidojot lielāko daļu no rūpniecības pievienotās vērtības. Šajā apakšnozarē, tāpat kā Eiropas Savienības mašīnbūves un metālapstrādes nozarē, pārsvarā dominē mazie un vidējie uzņēmumi.
Kopš Latvija integrējusies Eiropas Savienības tirgus sistēmā, konkurence rūpniecības nozarē ir palielinājusies un likusi vietējiem uzņēmumiem meklēt veidus, kā palielināt konkurences priekšrocības. Tomēr, neskatoties uz uzlabotajām uzņēmumu vadības prasmēm, pielietojamām tehnoloģijām un valdības noteikto ilgtermiņa ekonomisko politiku Latvijas rūpniecības konkurētspējas palielināšanai, Latvijas tautsaimniecībā joprojām ir augsts uzņēmumu īpatsvars, kurus raksturo zemu kvalificēta darbaspēka izmantošana un produkcijas ar mazu pievienoto vērtību ražošana. Lai uzņēmumi ne tikai spētu izdzīvot, bet arī veiksmīgi konkurētu Eiropas vienotajā iekšējā tirgū, tiem ir nepieciešams pāriet no darbietilpīgiem ražošanas procesiem uz attīstītu, jaunāko tehnoloģiju izmantošanu.
Maģistra darba mērķis ir SIA „YYYY YYYY” konkurētspējas faktoru analīze, lai noteiktu ražošanas attīstības un konkurētspējas paaugstināšanas iespējas Eiropas Savienības kopējā tirgū.
Lai sasniegtu darba mērķi tika izvirzīti sekojoši uzdevumi:
izpētīt konkurētspējas jēdzienu un konkurētspējas novērtēšanas metodes;
analizēt konkurētspējas faktorus mašīnbūves un metālapstrādes nozarē ES ietvaros;
novērtēt Latvijas mašīnbūves un metālapstrādes nozares konkurētspēju Eiropas Savienības kopējā tirgū;
izpētīt SIA „YYYY YYYY” darbību un noteikt galvenos konkurentus;
balstoties uz veikto uzņēmuma „YYYY YYYY” konkurētspējas izpēti, sniegt risinājumus tā konkurētspējas paaugstināšanas iespējām;
Maģistra darbā izvirzīta hipotēze – jauno ražošanas tehnoloģiju izmantošana ir galvenā SIA „YYYYYYY YYYYYY” konkurētspējas paaugstināšanas iespēja.
Maģistra darba struktūra tiek veidota atbilstoši izvirzītajiem darba uzdevumiem. Darba pirmajā nodaļā ir pētīts konkurētspējas jēdziens, konkurētspējas analīzes metodes, kā arī tiek pētīti dažādu autoru viedokļi par konkurences priekšrocību veidošanos.
Otrajā daļā tiek analizēta mašīnbūves un metālapstrādes rūpniecības apakšnozare Eiropas Savienībā...
…