SECINĀJUMI UN PRIEKŠLIKUMI
1. Uzsākot uzņēmējdarbību, uzņēmējam ir jāizlemj, kāda uzņēmējdarbības forma viņam ir vispiemērotākā. Izvēli nosaka daudz un dažādi faktori, piemēram, uzņēmējdarbības forma, dibinātāju skaits, pieejamie resursiem, likumdošanas, utt. Ne visas uzņēmējdarbības tiesiskās formas ir pieskaitāmas pie komersantiem.
2. Individuālais komersants ir fiziskā persona, tad no veiktās saimnieciskās darbības ienākumiem maksā iedzīvotāju ienākuma nodokli. Galvenā atšķirība starp Latvijas un Lietuvas IK ir tāda, ka maksājamais nodoklis, izvēloties šādu uzņēmējdarbības veidu, ir IIN, kura likme Latvijā ir 23%, savukārt Lietuvā tā ir tikai 15%.
3. Sabiedrība ar ierobežotu atbildību ir uzņēmējsabiedrības ar juridiskas personas tiesībām, kas maksā uzņēmuma ienākuma nodokli. Atkarībā no dibinātāju skaita un pamatkapitāla lieluma tiek izdalītas standarta SIA, mikronodokļa SIA un mazkapitāla SIA.
4. Personālsabiedrības uzņēmumu ienākuma nodokli nemaksā patstāvīgi. Katrs personālsabiedrības biedrs maksā attiecīgi iedzīvotāju ienākuma nodokli vai uzņēmumu ienākuma nodokli par tam pienākošos personālsabiedrības apliekamā ienākuma daļu.
5. Akciju sabiedrība ir uzņēmējsabiedrība ar juridiskas personas tiesībām, kuras pamatkapitāls sastāv no akciju noteiktās nominālvērtības kopsummas. Piemērota lieliem uzņēmumiem investīciju piesaistei un izvēloties šādu uzņēmējdarbības formu, ir jāmaksā UIN. Atšķirības starp Latvijas AS un Lietuvas AB ir vērojamas tikai minimālā pamatkapitāla lielumā.
6. Pašnodarbināta persona var izvēlēties sev piemērotāko nodokļu nomaksas veidu - iedzīvotāju ienākuma nodokli, mikrouzņēmuma nodokli vai maksāt patentmaksu.
7. Latvijā zemnieku un zvejnieku saimniecībai, individuālajam uzņēmumam, izvēloties kārtot grāmatvedību pēc divkāršā ieraksta principa, tāpat kā SIA, jāmaksā 15% uzņēmumu ienākuma nodokli no gūtās peļņas, bet reģistrējoties kā mikrouzņēmumu nodokļa maksātājam uzņēmumu ienākuma nodokli ietver kopīgajā mikrouzņēmumu nodoklī. Lietuvā UIN likme, tāpat kā Latvijā sastāda 15%, bet ja atbilst kritērijiem, tad tiek piemērota samazinātā likme, kas ir 5%.
8. Kooperatīvās sabiedrības uzņēmumu ienākuma nodokli nemaksā patstāvīgi, bet katrs biedrs maksā attiecīgi iedzīvotāju ienākuma vai uzņēmumu ienākuma nodokli no pārpalikuma daļas, kas tam pienākas.…