IEVADS
Mūsdienās nav nevienas organizācijas, kas nebūtu pakļauta pārmaiņām. Lielāko daļu no šīm pārmaiņām organizācija pati nevar tieši ietekmēt, tāpēc vadītājiem ir noteikti jāņem vērā tas, ka organizācija eksistē mainīgā vidē un pārmaiņas ir jāieplāno. Organizācijām ir jābūt elastīgām, ja tās grib pastāvēt un attīstīties.
Pārmaiņu efektīva vadīšana ir viens no grūtākajiem organizāciju vadītāju pienākumiem. Vadītājiem ir jāapzinās pārmaiņu nepieciešamība un jānoskaidro cēloņi, kas rada pārmaiņas. Mūsdienās katrai organizācijai ir jāatrod efektīvi darbības veidi, jāmeklē jaunas attīstības iespējas, jāmaina darbības metodes, jāpārveido tehnoloģijas (28).
Mēs visi tiecamies pēc pilnībām – gan privātajā dzīvē, gan darbā. Pārmaiņas ir neatņemama dzīves sastāvdaļa. Pārmaiņas ir veids, kādā nākotne ienāk mūsu dzīvē. Māsas profesijas attīstības koncepcijas pamatā ir vajadzība radīt jaunu lomu, kas atbilstu cilvēka vajadzībām, nevis aprūpes sistēmas vajadzībām. Tas nozīmē, ka māsai jākļūst labi izglītotai profesionāli, kuras unikālo un īpašo devumu veselības aprūpē respektē pārējie kolēģi un kuru veselības aprūpes komanda uzskata par līdztiesīgu partneri.
Pēdējos gados Latvijas veselības aprūpē ir notikušas būtiskas pārmaiņas un šis pārmaiņu process notiek vēl aizvien. Straujās pārmaiņas māsu praksē liek domāt par aprūpes procesa uzlabošanu. Kvalitātes nodrošināšanas pasākumu ieviešanas nepieciešamību diktē dzīve. Aprūpes sniedzēji spiesti sniegt kvalitatīvu aprūpi, jo saasinās ārstniecības iestāžu konkurence.
Līdz šim pacientu aprūpē darbojas uz uzdevumu vērsta darba sistēma – funkcionālais aprūpes modelis – viena māsa atbildīga par injekcijām, otra slimības vēsturēs pārbauda ārsta ordinācijas, cita atbildīga par pacienta pārvietošanu. Veselības aprūpes pakalpojumu sniedzošās iestādes arvien vairāk ievieš dažādus aprūpes modeļus, tai skaitā grupas vai komandas aprūpes modeli.
Grupas veida aprūpes modelis ir kvalitatīvas aprūpes priekšnoteikums. Šī modeļa pamatā ir atziņa par pacientu kā vienotu veselumu.
…