NOBEIGUMS
Maģistra darba izstrādes laikā autore guva sekojošus secinājumus un izvirzīja uz tiem balstītus priekšlikumus:
Secinājumi:
1. Viltotus dokumentus var klasificēt pēc: formas (elektroniskie, papīra), viltošanas subjekta (vispārējs, speciāls, amatpersona), izdevēja (valsts (pašvaldību) iestādes (organizācijas, apvienības u.c.), veida (jebkāds juridiskas nozīmes dokuments, piešķir tiesības vai atbrīvo no pienākumiem, dienesta viltojums), spēka (ar juridisku spēku vai bez tā).
2. Krimināllikuma 275.panta spēkā esošās redakcijas aizsākumi saskatāmi jau 1903.gada Sodu likumos, kur 440.pantā bija noteikta atbildība par taisīšanu pakaļ vai pārtaisīšanu dokumentam, kurš var noderēt par tiesības vai pienākuma nodibināšanas, pārgrozīšanas vai izbeigšanas apliecinājumu.
3. Krimināllikumā dažādos pantos noziedzīgā nodarījuma priekšmets ir viltots dokuments. Vairākos Krimināllikuma pantos viltots dokuments var būt un var nebūt kā priekšmets, piemēram, ja noteikta atbildība par nepatiesu ziņu sniegšanu- tās var iesniegt arī kā dokumentu. Noziedzīgos nodarījumos par nepatiesu ziņu sniegšanu ir jāvērtē izdarīšanā izmantotā priekšmeta atbilstība dokumentam Krimināllikuma 275.panta izpratnē.
4. Par dokumentu viltošanu noteikta atbildība arī vairākos Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa pantos. Arī administratīvo pārkāpumu priekšmetiem- viltotajiem dokumentiem var izrietēt īpašība, kas noteikta minētā krimināllikuma pantā- „piešķir tiesības vai atbrīvo no pienākumiem”. Autore secina, ka būtībā vienīgais, kas nošķir to vai dokumenta viltošana ir administratīvs pārkāpums vai noziedzīgs nodarījums ir subjektam piemītošās speciālās īpašības un nodarījuma kaitīgums. Pētot tiesu spriedumus, autore nekonstatē praksē problēmas ar kriminālās un administratīvās atbildības nošķiršanu dokumentu viltošanas jomā, lai gan teorētiski, tādas varētu rasties.
5. Tiesību piešķiršanai vai atbrīvošanai no pienākumiem jābūt juridiskam faktam, pat ja minēto aspektu īstenošanās ir tikai teorētiska iespējamība nākotnē, faktam jābūt tiesiskam.
6. Lai viltotais dokuments būtu Krimināllikuma 275.panta noziedzīgā nodarījuma priekšmets, tam jābūt juridiskā spēkā, jārada juridiskas sekas, jāpiešķir tiesības vai jāatbrīvo no pienākumiem- šāds dokuments ietekmē noteikto pārvaldības kārtību.
7. Par vairāku dokumentu veidu, piemēram sabiedriskā transporta, koncertu, pasākumu biļešu, viltošanu nav noteikta atbildība.
…