Pareizai darba samaksas organizācijai ir ļoti liela nozīme vēlamā personāla atlasē un noturēšanā, profesionalitātes paaugstināšanā, darba ražīguma un ienesīguma celšanā. Tā ir svarīga uzņēmēja darbības sfēra. Lai to pareizi risinātu, ir jāpārzina darba atalgojuma tiesības, iespējas, principi, jāprot paredzēt darba rezultātu un iespējamās sekas.
Darbaspēks ir cilvēka organismam piemītošo fizisko un garīgo spēju kopums - spēja strādāt. Šo preci pērk par īpatnēju cenu - darba algu.
Darba alga ir ekonomiskā forma, kādā sabiedrībā tiek kompensēta darbaspēka vērtība, koriģējot šos darba rezultātus.
Darba alga un ar to saistītie jautājumi interesē lielāko Latvijas iedzīvotāju daļu, jo no tās ir tieši atkarīgs viņu dzīves nodrošinājums, dzīves līmenis, dzīvesveids. Patreizējā laika posmā Latvijas Republikā notiek aktīva likumdošanas pārveidošana atbilstoši pasaulē pieņemtiem principiem. Tas prasa zināmu laiku. Regulāri notiek izmaiņas, papildinājumi likumos un MK noteikumos - arī tajos, kas tieši saistīti ar darba samaksu. Likumi un MK noteikumi konkrēti nosaka darba samaksu, nodokļus, ar kuriem tiek aplikta darba alga, iespējamos nodokļu atvieglojumus, slimības pabalstu, atvaļinājuma naudas aprēķināšanu u. c.…