Viens no mūsdienu zinātniski tehniskā progresa attīstības posma rezultātiem ir cilvēka pārvēršanās par ražošanas galveno dzinējspēku, tāpēc neatkarīgi no uzņēmuma darbības jomas kvalificēts, efektīvi motivēts personāls ir uzņēmuma galvenā bagātība. Cilvēku sāka uzskatīt par organizācijas kapitāla galveno elementu, bet izmaksas viņa darba kompensācijai, sagatavošanai un apmācībai, kvalifikācijas paaugstināšanai. Labvēlīgu darba apstākļu izveidošanai – par īpašu investīciju veidu.
Jebkuras organizācijas efektīvai funkcionēšanai nepieciešams, lai būtu nodrošināta katra darbinieka izmantošana visā viņa psihofizioloģiskā un motivācijas potenciālā izpausmes dažādībā. Tas ir iespējams, tikai balstoties uz stimulēšanas metožu izmantošanas analīzi, atklājot efektīvākās darba motivācijas formas, lai paaugstinātu personāla ieinteresētību efektīvā uzņēmuma darbībā.
Par cik darba alga ir darbinieka galvenā materiālās motivācijas forma, efektīvas darba algas politikas izstrādāšanai ir centrālā vieta uzņēmuma izmantojamā personāla motivācijas sistēmā. No vienas puses, darba samaksa ir viens no lielākajiem uzņēmuma izmaksu posteņiem, bet no otras puses, darba samaksa ir strādājošo cilvēku galvenais ienākumu avots. Tāpēc racionāla darba samaksas organizācija veicina darbinieku kvalitatīvi un efektīvi veikt savu darbu, tādējādi tas paaugstina darba ražīgumu uzņēmumā.
Efektīvas darba samaksas problēma uzņēmumā kļūst aizvien aktuālāka, ņemot vērā makroekonomisko situāciju Latvijā – IKP samazināšanās, augsts inflācijas līmenis, augošas izmaksas, samazinoties maksātspējīgām pieprasījumam valstī, darbaspēka aizplūšana uz ārzemēm. Šādos apstākļos uzņēmuma vadītāja uzdevums kļūst aizvien sarežģītāks ar to, ka viņam jānodrošina darbiniekiem pietiekama materiāla stimulēšana, saglabājot pieņemamu izdevumu līmeni darba kompensācijai, samazinoties apgrozījumam vai palēninoties tā pieauguma tempiem. Viss augšminētais nosaka izvēlētās maģistra darba tēmas aktualitāti.…