Darbā pētītas cinka un hromāta eksprestestu izmantošanas iespējas rūpniecisko notekūdeņu kontrolē. Veikta eksprestestu kalibrēšana ar reflektometrijas metodi, izpētīta ūdens šķīdumu pH, elektrolītu, neelektrolītu un dažu metālu jonu ietekme uz teststrēmeļu rādījumiem. Izmērīta cinka un hroma koncentrācija vairākos rūpnieciskos notekūdeņus modelējošos šķīdumos, un iegūtie rezultāti ir tuvi ar AAS metodi iegūtajiem datiem.
Ūdens aizsardzība un tā kvalitātes uzlabošana ir viena no aktuālākajām problēmām. Esošie ūdens krājumi salīdzinot ar zemes ūdens daudzumu ir nelieli. Tādēļ saldūdens saprātīga izmantošana un aizsardzība no piesārņošanas ir mums svarīgs uzdevums. Ik gadu arvien lielāka vērība tiek pievērsta ūdens kvalitātei un kontrolei.
Viens no dzeramā ūdens piesārņojuma veidiem ir metāli, tai skaitā cinka savienojumi, hroms un hroma organiskie savienojumi. Cinks nokļūst ūdenstilpnēs galvenokārt ar rūpnieciskajiem notekūdeņiem (metālapstrādes, galvaniskas u.c.). Hroms ūdenī var nokļūst galvenokārt no metālapstrādes un ādu apstrādes rūpnieciskajiem notekūdeņiem.
Cinka un hroma savienojumus ūdenī nosaka galvenokārt fotometriski. Tomēr parastā fotometriskā analīze ir visai darbietilpīga un tajā jāizmanto samēra sarežģīti aparāti, kas apgrūtina ātru cinka un hroma noteikšanu.
Tādēļ attīstās ekspresanalīzes metodes, kas ļauj analīzi veikt ātri un ar vienkāršiem līdzekļiem (pat lauka apstākļos).
Darba mērķis ir noskaidrot cinka un hromāta eksprestestu lietošanas iespējas, nosakot cinka un hroma koncentrāciju ūdens paraugos, kuru ķīmiskais sastavs neatbilst dzeramā ūdens standartam (mineralizēti, piesārņoti).
Darba uzdevumi:
● Veikt testu kalibrēšanu ar reflektofotometrijas metodi.
Novērtēt pH ietekmi uz testu rādījumiem.
Novērtēt izšķīdušo vielu iedarbību uz testu rādījumiem.
Novērtēt dažu metālu jonu ietekmi uz testu rādījumiem.
Veikt cinka un hroma savienojumu noteikšanu šķīdumos, kas modelē rūpnieciskos notekūdeņus.…