Nobeigums
Nepilngadīgo izdarītie likumpārkāpumi ir aktuāla problēma ne tikai mūsu valstī, Eiropas Savienības valstīs, bet arī visā pasaulē. Šo problēmu nav iespējams atrisināt pilnīgi, bet ir iespējams to minimizēt. Minimuma panākšanai nepieciešams iesaistīt visu sabiedrību, bet it īpaši vecākus, kuri veido bērna dzīves uztveri un stiprina morālās vērtības. Bērniem un viņu ģimenēm nepieciešams sniegt savlaicīgus un efektīvus pasākumus, nodrošinot dažādu iestāžu sadarbību.
Diplomdarba rakstīšanas laikā tika izdarīti daudzi secinājumi, kas galvenokārt, norāda uz esošās sistēmas neefektivitāti, piemērojot audzinoša rakstura piespiedu līdzekļus bērniem:
1. 14-17 gadu veciem bērniem audzinoša rakstura piespiedu līdzekli var piemērot kā alternatīvu sodam. 11-13 gadu veciem bērniem audzinoša rakstura piespiedu līdzekļu piemērošana ir vienīgā valsts reakcija uz bērna izdarīto likumpārkāpumu. Bērniem vecumā līdz 11 gadu vecuma ietekmēšanas līdzekli nav paredzēti.
2. Bērnu antisociālo uzvedību izraisošie pamatfaktori ir nelabvēlīga vide ģimenē, vardarbība, konflikti skolā, veselības stāvoklis.
3. Nepilngadīgie likumpārkāpēji lielākajā daļā gadījumu tiek saukti pie atbildības, neizmantojot iespēju piemērot audzinoša rakstura piespiedu līdzekļus.
4. Latvijā nav normatīvi nostiprinātas efektīvas likumpārkāpumu prevencijas sistēmas.
5. Audzinoša rakstura piespiedu līdzeklim – brīdinājums, lielākā mērā ir formalitātes raksturs.
6. Audzinoša rakstura piespiedu līdzeklis – uzlikt par pienākumu atvainoties cietušajām personām, ja tās piekrīt tikties ar vainīgo, nav efektīvs. Likumpārkāpējs ir ieinteresēts atvainoties cietušajam pirms lietas izskatīšanas, bet ja nav ieinteresēts pienākuma uzlikšana negarantē atvainošanos patiesumu.
7. Likuma robi neļauj uzskatīt audzinoša rakstura piespiedu līdzekli - nodot bērnu galvojumā vecākiem vai aizbildņiem, kā arī citām personām, iestādēm vai organizācijām, par efektīvu.
…