Visās pasaules civilizētās valstīs ir noteikta atbildība par smagiem noziegumiem – kriminālatbildība. Pie kriminālatbildības vairākumā valstu ir saucamas tikai fiziskas personas. Tāpēc ir svarīgi noskaidrot, kas ir kriminālatbildība, kādi apstākļi izslēdz kriminālatbildību, un kā Latvijas reglamentētā kriminālatbildība iekļaujas starptautiskajās tiesībās.
“Kriminālatbildība – valsts vārdā uzlikts personas pienākums atbildēt par izdarīto noziedzīgo nodarījumu, un šī atbildība saistīta ar vainīgā personiskās brīvības, atsevišķu tiesību vai materiāla rakstura ierobežojumiem”.1 Definīcija saka, ka personai atbildība ir tikai valsts priekšā, jo valsts uzliek pienākumu personai atbildēt par izdarīto noziedzīgo nodarījumu. Bet kā skatīties uz to, ja persona ir izdota starptautiskai krimināltiesai vai arī kādam starptautiskam tribunālam? Tāpēc es uzskatu, ka persona atbild ne tikai valsts priekšā, bet arī sabiedrības – starptautiskās sabiedrības priekšā par noziedzīgu nodarījumu izdarīšanu.
Latvijā kriminālatbildība iestājas jau no četrpadsmit gadu vecuma, kā to nosaka Krimināllikums. Minimālais vecums, ar kuru iestājas kriminālatbildība citās valstīs, ir dažāds. Piemēram, Dānijā, kriminālatbildība ir tām personām, kuras ir sasniegušas piecpadsmit gadu vecumu2, Krievijas Federācijas kriminālkodeksa kodeksa 1. daļas 20. pants atbildību nosaka sešpadsmit gadus sasniegušām personām3, bet Spānijas kriminālkodeksa 20. pants nosaka atbildību tikai tām personām, kuras ir sasniegušas astoņpadsmit gadu vecumu.4 Ko darīt situācijās, kad, piemēram, Spānijas iedzīvotājs, kurš nav sasniedzis astoņpadsmit gadu vecumu izdara noziegumu Latvijā, kur kriminālatbildība ir paredzēta no četrpadsmit gadu vecuma? Personai, kura ir izdarījusi kādu noziedzīgu nodarījumu kolīzijas risinājums var būt dažāds, tas ir atkarīgs no vairākiem faktoriem. Noziedzīgā nodarījuma izdarītāju ir iespējams sodīt gan saskaņā ar Latvijā spēkā esošo Krimināllikumu, gan pēc Spānijas likumiem. Ja noziedzīgu nodarījumu Latvijas teritorijā izdarījis ārvalstu diplomātiskais pārstāvis vai cita persona, kura saskaņā ar spēkā esošajiem likumiem vai Latvijas Republikai saistošiem starptautiskajiem līgumiem nav pakļauta Latvijas Republikas jurisdikcijai, jautājums par šīs personas saukšanu pie kriminālatbildības izlemjams diplomātiskā ceļā vai saskaņā ar valstu savstarpējo vienošanos5. …