Uzņēmuma vide nepārtraukti mainās, tāpēc uzņēmējam ne tikai jāizpēta organizācijas vide, bet arī visu laiku jāseko tās izmaiņām. No vides uztveršanas un piemērošanās konkrētai situācijai atkarīga uzņēmējdarbības efektivitāte. Piemēram, konkurentu spēju nenovērtēšana var novest pie tirgus zaudēšanas un organizācijas mērķu nesasniegšanas, bet savas organizācijas iekšējo elementu savstarpējo sakarību ignorēšana var radīt konfliktus un zaudējumus. Ir arī svarīgi ne tikai novērtēt vidi, bet arī prognozēt tēs izmaiņas, lai tās nebūtu negaidītas.
Agrāk menedžmenta teorijas pētīja pārsvarā organizācijas iekšējās vides faktorus, bet sistēmpieejas un nejaušības (situācijas) pieejas piekritēji uzsvēra ārējās vides lielo lomu organizācijas mērķu sasniegšanā. Ārējās vides faktori neietekmē visu organizāciju darbību vienādi. Tas ir atkarīgs no uzņēmuma lieluma, darbības veida un specifikas un no vairuma citu īpašību
Tagad tas ir uzskatāms par lielu jebkuras sākotnējas teorijas trūkumu. Bet prakse pierāda, ka organizācijai, lai izdzīvotu asas konkurences apstākļos, visu laiku ir jāpielāgojas pie ārējās vides izmaiņām un saskaņā ar tiem jāveic izmaiņas sevī. Tā kā organizācija pēc savas būtības ir atklātā sistēma, tās darbība ir atkarīga no resursu piegādātājiem, darbaspēka un, protams, patērētājiem, kuri vairs nav iekšējās vides elementi un ir neatkarīgi no uzņēmuma vadības. Menedžera tiešais uzdevums ir jāorientējas ārējā vidē un jāprot atrast optimālo reaģēšanas metodi. Svarīgs jautājums organizācijas ārējās vides pētīšana ir atšķirt starp visiem faktoriem tieši tos, kuri patiešām ietekmē organizācijas darbību. Lai atvieglotu vides noteikšanas un novērtēšanas procesu, parasti izšķir tieši un netieši ietekmējošos vides faktorus. Tieši ietekmējošie faktori ir tie, kuri tieši ietekmē organizācijas darbību un kurus ietekmē organizācijas darbība..
Uzņēmējdarbības attīstībai labvēlīgas vides nodrošināšana ir viena no vadības prioritātēm. Uzņēmējdarbības attīstība valstī tiek veicināta, veidojot viendabīgu, uzņēmējdarbību veicinošu likumdošanu, kas būtu saskaņā ar Eiropas Savienības likumdošanu, samazinot uzņēmējdarbības birokrātiskos šķēršļus, stimulējot mazo un vidējo uzņēmumu darbību un kvalitātes sistēmu ieviešanu. …