Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
21,48 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:619193
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 08.02.2011.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 48 vienības
Atsauces: Ir
Laikposms: 2000. - 2010. g.
SatursAizvērt
Nr. Sadaļas nosaukums  Lpp.
  Anotācija    3
  Annotation    4
  Apzīmējumu saraksts    5
  Ievads    7
1.  INVESTĪCIJU TEORĒTISKIE ASPEKTI    10
1.1.  Investīciju jēdziens un veidi    10
1.2.  Ārvalstu investīciju piesaistīšanas ietekmējušie faktori    16
1.3.  Ārvalstu investīciju loma valsts ekonomiskajā attīstība    24
2.  ĀRVALSTU INVESTĪCIJU IETEKME UZ LATVIJAS EKONOMIKAS ATTĪSTĪBU    29
2.1.  Latvijas tautsaimniecības attīstības raksturojums    29
2.2.  Ārvalstu tiešo investīciju dinamika Latvijā no 2000. līdz 2009. gadam    36
2.3.  Tiešo ārvalstu investīciju struktūra Latvijā no 2000. līdz 2009. gadam    41
3.  Investīciju vide Latvijā    48
3.1.  Latvijas investīciju vides raksturojums    48
3.2.  Latvijas investīciju attīstības aģentūra (LIAA)    53
3.3  Ārvalstu investoru padome Latvijā    56
  Secinājumi un priekšlikumi    57
  Izmantotās literatūras saraksts    62
Darba fragmentsAizvērt

Viena no Latvijas sasāpējušajām problēmām ir ekonomikas krīze valstī. Latvija ir viena no valstīm, kurai būtisks faktors ekonomikas atveseļošanā ir nepieciešamas ārvalstu tiešās investīcijas. Autors darbā “Ārvalstu tiešas investīcijas Latvijā” piedāvā apskatīt būtiskākos cēloņu ārvalstu tiešo investīciju samazināšanai un iespējamos risinājumus ārvalstu investīciju piesaistē Latvijā, kas varētu būt viens no faktoriem kas sekmētu Latvijas ekonomikas atlabšanu.
Valsts ekonomiku var finansēt gan ar vietējiem, gan ārējiem resursiem. Līdz ar to būtu interesanti pārskaitīt tos ārējos resursus, kas balsta mūsu ekonomiku. Kā vienu no būtiskākajiem resursiem tradicionāli piesauc ārvalstu tiešās investīcijas.1
„Ja bankas var uzskatīt par valsts tautsaimniecības asinsrites sistēmu, tad investīcijas ir asinis, kas plūst pa asinsvadiem. Bez investīcijām jebkuras valsts ekonomika slimo ar mazasinību.”2
Ārvalstu investīcijas ir cieši saistītas ar tautsaimniecības attīstību valstī, tas ir ļoti nozīmīgs un ekonomiku ietekmējošs faktors. Ārvalstu investīcijas var būt gan ilgtermiņa, gan īstermiņa ārvalstu kapitāla kustība, kura iedalās tiešajās un portfeļinvestīcijās. Portfeļinvestīciju pamata mērķis ir ienākumu gūšana nākotnē, nevis tiesību piedalīties uzņēmuma pārvaldē gūšana. Tieši šis fakts ir galvenais, kas atšķir šo investīciju veidu no tiešajām investīcijām. Kapitāla kustība tiek klasificēta kā tiešās investīcijas, ja ārvalstu investoram pieder ne mazāk par 25% no uzņēmumu kapitāla (Latvijā – ne mazāk par 10%), neatkarīgi no tā, vai piesaistītais kapitāls tiek izmantots jaunu pamatlīdzekļu iegādei, vai arī jau eksistējošā uzņēmuma kapitāla daļas iegādei.3 Turpmākā darba gaitā tuvāk tiek apskatītas ārvalstu tiešas investīcijas, ierobežotā apjoma dēļ laika periodā no 2000. gadam līdz 2009. gadam.
Ārvalstu investīcijas ir īpaši nozīmīgas Latvijas attīstībā, jo Latvijā ir salīdzinoši maz iekšējo finanšu resursu, kas daudzos gadījumos būtiski aizkavē valstu ekonomisko izaugsmi un sabiedriskās labklājības veidošanos.
Ārvalstu investoriem Latvija lielā mērā šķiet pievilcīga, pateicoties tās labajam ģeogrāfiskajam stāvoklim, blakusesošajam Austrumu tirgum, salīdzinoši lētajam darbaspēkam u.c. kritērijiem. Ārvalstu investori, kas investē attīstības valstīs, pie kā ar pieder Latvija, rada pozitīvu ietekmi uzņēmējdarbības vidi. Ārvalstu investori, investējot Latvijā ienes jaunas vadības prakses, kas reizēm ir labākas par vietējo uzņēmēju vadības prasmēm, ievieš jaunas tehnoloģijas, paceļ uzņēmuma reputāciju.
Starptautiskie uzņēmumi, kas nosaka ārvalstu investīcijas, bieži ir produktīvāki par vietējiem uzņēmējiem – šo uzņēmēju konkurētspēja ļauj tiem paplašināt savu darbību starptautiskā mērogā.4
Ārvalstu investīcijas pozitīvi ietekmē dažādus valsts ekonomiskos rādītājus: kapitālieguldījumu apjomu, nacionālā kopprodukta pieaugumu, nodarbinātības stāvokli, eksporta attīstību, infrastruktūras attīstību, darba ražīgumu, ienākumi no nodokļiem u.c..Tomēr ir arī vairāki riska faktori, kas ir saitīti ar ārvalsta kapitāla piesaisti, piemēram, valsts var kļūt atkarīga no ārvalstu kapitāla, ārvalstu investīcijas kāda konkrēta nozarē var ņemt uzsvaru un ārvalstu investori savā kontrolē šo nozari, tādā veidā atņemot vietējiem ražotajiem iespējas konkurēt šajā nozarē.
Bakalaura darba pētīšanas objekts ir ārvalstu tiešas investīcijas Latvijā. Darba hipotēze ir ārvalstu tiešas investīcijas ir būtisks dzinējspēks Latvijas ekonomikai.
Lai labāk sapratu vai ārvalstu investīcijā ir vairāk pozitīvā vai negatīvā spektrā, autors darbā izvirzīja mērķi izpētī ārvalstu tiešo investīciju nozīmi Latvijā un tās investīciju vidi, analizējot tās struktūru un dinamiku laika posmā no 2000.gadam līdz 2009. gadam. …

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties