8. Riski un to samazināšanas pasākumi
Projektu risku vadība notiek visa projekta dzīves laikā. Risku vadības nepieciešamību nosaka projekta straujā attīstība. Riski projektos ir jāparedz pēc iespējas precīzi. Un risku vadība ir viens no projekta vadītāja pamatpienākumiem.
Projekta vadītāja pienākums nav novērst visus iespējamos riskus vai ievērojami samazināt to varbūtību. Bet pienākums paredzēt riskus, lai varētu plānot risku vadības izmaksas ( Juris Uzulāns, 2004).
Projekta riski – tā ir iespēja kaut kam notikt, kam būs ietekme uz projekta mērķiem. Risks var būt arī pozitīvs, tomēr projektā bieži vien tiek paredzēti negatīvie riski. Projekta riski un to vadīšana ir cieši saistīta ar projekta interesentiem, jo to attieksme un rīcība var izraisīt dažādas problēmas, apdraudējumus, riskus ceļā uz projekta mērķu sasniegšanu. (Practice Standard Project Risk Management. PMI.)
Projekta riski var būs saistīti ar projektā izmaksām, termiņiem un finansējumu. Riski var būt tehniska, sociāla, politiska un saimnieciska rakstura. Risku vadīšana ir process, kurā identificē, klasificē, novērtē riskus un reaģē uz tiem. Risku vadīšana ietver sevī risku analīzi un pret risku pasākumu izstrādi (Ž. Ilmete, 2004).
Autori noteica sekojošus projekta riskus, klasificējot tos vairākās grupās un nosakot tiem riska iestāšanos varbūtību, riska rādīto seku lielumu un riska līmeni. Skat. Projekta risku stratēģiju un pasākumu tabulu nr. 8.2., kur autori apraksta projekta riskus un to pārvaldības iespējamos pasākumus. Attēlu nr. 8.1. minēto risku analīzi attēloja projekta risku varbūtības un ietekmes matricā.
…