NOBEIGUMS
Šis biznesa plāns tika sastādīts 2016. gada 26. maijā, kontaktpersona Rūta Birzgale, kura var sniegt atbildes uz jebkādiem jautājumiem šī biznesa plāna ietvaros.
Lauksaimniecības nozares bizness ir kā loterija, kad nav zināms, kura ir laimīgā biļete. Varbūtības teorija apgalvo: jo vairāk loterijas biļešu, jo lielākas iespējas laimēt. Specializētās saimniecības parasti sasniedz augstāku produktivitāti (ražīgumu), toties tās pakļautas lielākam tirgus riskam. Vai maz Eiropā piena iztecējis renstelē zemnieku protesta akcijās? Vai ir pamatotas cerības uz piena iepirkuma cenu pieaugumu? Es nezinu. Jūs arī. Toties tie, kuru ienākumi veidojas no vairākiem darbības virzieniem, ir vairāk pasargāti no noteiktu produktu tirgus cenu svārstībām. Ja nu atkal labības cena nākamgad uzlec tīkamā cenu augstumā?
Klasiskās ekonomikas teorijas ir bezspēcīgas patērētāju ekonomikas neprognozējamās attīstības priekšā!
Biznesa apstākļu maiņa nenozīmē, ka plānošana ir bezcerīga nodarbe. Plānošana paredz uzņēmuma reakciju uz izmaiņām, noteiktus rīcības scenārijus (alternatīvas) un resursu avotus noteiktu pasākumu realizēšanai.
Jautājums pēc būtības ir šāds: ko plānot? Plānot var ieņēmumus, izdevumus, finanses (naudas plūsmu), darba procesu un attīstību.
Plānojot ieņēmumus, Jūs esat atkarīgi no preču realizācijas cenām, pieprasījuma, sezonas, pircēju maksātspējas un tirdzniecības starpnieku iepirkuma politikas. Tikai tad, ja visa ražošanas un realizācijas ķēde ir Jūsu rokās, iespējams kontrolēt cenu veidošanos. Jebkurš RIMI vai Maxima piegādātājs maksās par loģistiku, mārketingu, vietu plauktā vai citas pievienotās nodevas. Dažkārt tas nav slikti, jo no ražotāja pleciem tiek noņemtas rūpes par realizācijas procesu. Dažkārt mute paveras, kad redzat savu produktu cenas veikala plauktā.
Lai samazinātu atkarību no iepirkuma cenu svārstībām, ieteicams realizēt kaut vai mazus preču pārstrādes projektus, lai tirgū varētu startēt arī ar gatavo produkciju, izmantojot dažādus preču sadales kanālus.…